niedziela, 4 września 2011

Samotni.pl

''Samotni.pl'' to mała,niepozorna książka.Trafiłam na nią w bibliotece i od razu postanowiłam zabrać do domu.Miała być przerywnikiem pomiędzy ciężkimi tematycznie powieściami.Jednak już po kilku pierwszych stronach lektury okazało się,że porusza niełatwe i bolesne tematy.

Głównym tematem książki jest problem samotności.Zosia,Joanna i Wiktor to główne postacie z powieści.Wszystkich w mniejszym lub większym stopniu dotyka problem samotności.Samotność z wyboru lub przymusu-zarówno jedna jak i druga potrafi zniszczyć życie.

Zosia i Joanna to siostry przyrodnie.Zosia jest nauczycielka w liceum,Asia uczennicą gimnazjum. Po śmierci matki dziewczyny zostają skazane na swoje towarzystwo.Powoli uczą się wspólnego życia i zaprzyjaźniają się ze sobą.
Wiktor jest jednym z wychowanków Zosi.Jego matka wyjechała do Anglii do pracy.Chłopak został sam z babcia.Niestety staruszka poważnie zachorowała-jej leczenie wymagało nakładów finansowych.Wiktor ,aby pomóc babci,wdał się w nieciekawe towarzystwo.Losy głównych bohaterów łączą się ze sobą..

Autorka porusza bardzo trudny i bolesny temat-samotność.Chyba nie ma wśród nas osoby,która choć raz w życiu nie czułaby się samotna.w końcu można tak się czuć nawet w tłumie otaczających nas ludzi...W książce mamy pokazane jak samotność wpływa na życie.Jak zmienia ludzi i ich otoczenie.Jaki ma wpływ na postrzeganie świata i na relacje międzyludzkie.Mimo trudnego tematu powieść ma też optymistyczny akcent.Daje prostą podpowiedź -aby rozwiązać problem samotności czasami wystarczy rozejrzeć się dookoła.Być może gdzieś niedaleko jest ktoś równie samotny,ktoś kto pragnie naszego towarzystwa?

Bardzo spodobała mi się postać Zosi-nauczycielki języka polskiego.Dlaczego?Może dlatego,że nigdy, w swoim życiu nie spotkałam tak zaangażowanego w swoja prace  nauczyciela.Zosia to taka współczesna 'Siłaczka'.Jej uczniowie są dla niej bardzo ważni,troszczy się o nich.Stara się interesować także ich życiem pozaszkolnym.Aż chciałoby się aby takich nauczycieli było więcej w polskich szkołach. A to zdjęcie obok-to drzewka które zawsze pojawiało się w pamiętniku Zosi.Urzekło mnie.

Gorąco polecam tą książkę.Mam wrażenie,że ostatnio na rynku brakuje tego typu powieści.Książka docelowo przeznaczona dla młodszego odbiorcy.Mimo ,że do grona młodzieży nie zaliczam się już od jakiegoś czasu,także i ja odnalazłam w powieści coś dla siebie.
''Samotni.pl'' to moje pierwsze spotkanie z Barbarą Kosmowską.Zaliczam je do bardzo udanych:)

Moja ocena- 4,5 /5

7 komentarzy:

 1. gdzieś słyszałam nazwisko Kosmowskiej, nie jestem pewna, ale chyba nawet czytałam jej książkę dawno temu, chciałabym przeczytać 'Samotni.pl'

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam nigdy o tej książce, ale wydaje się bardzo ciekawa. Samotność to poważny problem dotykający większość z nas, dlatego warto czegoś więcej się o niej dowiedzieć:).

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o niej i także chcę przeczytać, tym bardziej, że to dzieło polskiego autora. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się ciekawie, może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziewczyny naprawde goraco polecam ta ksiazke.Warto ja przeczytac. Byc moze nie jest skierowona do dorosłego odbiorcy-ale tematyka w 100% do Was trafi:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja troszkę nie w temacie, ale Tomasz (Sztukater) prosi o kontakt pod GG 4768328.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...